Návštěva velvyslankyně Polské republiky v Jablonci nad Nisou

Na základě pozvání Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou navštívila paní velvyslankyně Grażyna Bernatowicz v doprovodu 1. tajemníka politicko-ekonomického oddělení Velvyslanectví Polské republiky v Praze, pana Arkadia Tośe, v úterý 14. února Jablonec nad Nisou.

Pracovní návštěva J. E. Grażyny M. Bernatowicz, velvyslankyně Polské republiky v ČR, v Jablonci nad Nisou a v Libereckém kraji.

Na základě pozvání Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou (dále jen OHK) navštívila paní velvyslankyně Grażyna Bernatowicz v doprovodu 1. tajemníka politicko-ekonomického oddělení Velvyslanectví

Polské republiky v Praze, pana Arkadia Tośe, v úterý 14. února Liberecký kraj za účelem pracovního jednání s českými podnikateli a prohlídky firem s tradiční výrobou na Jablonecku. Jednání v Jablonci nad Nisou předcházelo na Krajském úřadě LK pracovní setkání s hejtmanem Libereckého kraje, panem Martinem Půtou, za účasti předsedy představenstva, p. Vladimíra Opatrného a ředitele OHK, p. Oskara Mužíčka.

Tématy jednání bylo železniční spojení Hrádek nad Nisou - Zittau a Praha - Liberec - Wroclaw, elektrárna v Turově i společné kulturní projekty obou zemí.
Následovalo pracovní setkání s podnikateli v sídle OHK v Jablonci nad Nisou. Paní velvyslankyně si prohlédla Kontaktní centrum česko-polské hospodářské spolupráce při OHK, a právě o rozšiřování obchodní spolupráce a odstraňování překážek v obchodní výměně jednala se zástupci místních firem z oblasti výroby bižuterie, uměleckých sklářských výrob, strojírenství i cestovního ruchu.

Do odpolední části programu zařadila OHK exkurze do firem na Jablonecku. Paní velvyslankyně s doprovodem nahlédla do provozů a výrobních programů tradičních sklářských a bižuterních producentů Jablonecka, firem ŠENÝR Bijoux s.r.o. v Jablonci nad Nisou - výroba originálních šperků i korunek pro Českou Miss, BIŽU-NOVA, s.r.o. ve Smržovce - výroba štrasových řetězů a šperků, a nabitý program ukončila ve Sklárně Harrachov, kde shlédla kompletní postup zpracování skla hutními technologiemi a výrobu nápojového a užitkového skla i unikátní 100 let starou historickou brusírnu skla, poháněnou transmisemi a vodní turbínou.

Paní velvyslankyně vyjádřila poděkování a pochvalu Okresní hospodářské komoře v Jablonci nad Nisou za perfektní organizaci, podnětná jednání i pestrý poznávací program. Vynikající tlumočení v průběhu celé návštěvy zajistila překladatelka Karína Kurková.

Prohlídka firmy BIŽU-NOVA, s.r.o. ve Smržovce. Na snímku uprostřed jednatel firmy, p. Tassler s paní velvyslankyní.